Як все встигати і нічого не забувати: 5 правил для тайм-менеджменту на фрілансі

Вільний «невільний» графік

Нова звичка формується за 21 день

І ще маленька порада

Цей матеріал призначений в першу чергу для тих «щасливчиків», що знайшли мужність відмовитись від офісної дисципліни і перейшли на самодисципліну. Чому слово «щасливчики» в лапках? Та тому, що не все те золото, що блищить, і не все те добре, що називається «свободою». Мова піде про самодисципліну, яка до снаги не кожному.

Вільний «невільний» графік

Я – трудоголік за натурою. Коли стало питання про перехід на віддалену роботу і вільне управління власним часом, я не вагалась ні хвилинки: хто-хто, а я то вже точно вмію раціонально вибудовувати робочий день, я впораюсь! 

Але, вже перші кроки показали, що не все так просто – вільний графік і самоконтроль перетворив моє життя в суцільну роботу 24/7. Без обідніх перерв, без вихідних і святкових днів. Пів ріку такого режиму дали про себе знати: безсоння, нервові зриви, синці попід очима і відчуття, що щось роблю «не так». 

Повертатись назад у офіс не збиралась, роботу міняти не хотіла, тож почала змінювати себе.

Нова звичка формується за 21 день

Отже, мої 5 правил, що дозволили вижити на фрілансі:

1.Спати вночі, працювати вдень. Щоб все встигати і мати гарну пам’ять, варто подбати про життєву енергію і повноцінний відпочинок. Жорсткий режим дня і ночі – найперше правило. Стараюсь засинати не пізніше 22-00 і прокидатись не пізніше 7-00. І по вихідним також.  Навіть одноразовий збій цього ритму тягне за собою погане самопочуття, а з ним і «провали» у робочому графіку.

2. Чіткий робочий графік. Майже офісний варіант, але з більш жорсткими рамками. Підйом в один і той же час, робочий день з 9-00 до 18-00. Ніяких поблажок. Рівно в 18-00 закриваю ноут і шукаю роботу по дому, або для душі. Перерва на обід строго з 13-00 до 14-00. Рівно година. За цей час встигаю і сама пообідати і вечерю приготувати. 

Лайфхак:

запрограмувала ноут на автоввімкнення та автовимкнення на ці години. Спочатку дратувало – згодом оцінила переваги такого підходу.

3. Вихідні дні – субота і неділя. Дуже важливо. На державні свята встановити «табу» до цих пір не вдається – чи то вихідних занадто багато, чи то робочий план занадто щільний. Але навіть з двома вихідними на тиждень достатньо, щоб перезавантажити мізки для плідної роботи з понеділка.

4. Плани на тиждень. Пробувала в роботі програмні продукти – усілякі планувальники чи робочі електронні щоденники не допомогли. Як справжній консерватор обрала собі паперовий блокнот-щоденник. В п’ятницю ввечері (чи в суботу-неділю, то вже як душа ляже) записую всі плани на тиждень по дням, те що знаю вже напевно. Далі по мірі просування від понеділка до п’ятниці коригую цей план, доповнюючи його новими завданнями. Починаю день з найважливішого, або найлегшого. Виконано – сміливо ставлю відмітку і йду далі за таким же принципом.

Наприклад:

в середу і суботу у мене по контент-плану публікації в блозі, а в понеділок і п’ятницю треба викласти замітки в розділ «Новини» та зробити емейл розсилки. Отже, планую завчасно написання статей на понеділок та четвер, новин та листів розсилки на вівторок та п’ятницю.

На середу планую написання дописів для фейсбук-сторінок на тиждень і т.д.

5. Гнучкість. Планування без фанатизму. Саме завдяки чіткому тижневому плануванню з’являється гнучкість (як це не парадоксально звучить) і економляться час та нерви, коли «щось іде не так». З’являється нове завдання – одразу бачу, на який день його можна поставити і що можна «пересунути» далі по графіку. Кожний день – це перелік з 3-5 пунктів «до виконання». Отже, якщо відпадає план «А», то не замислюючись переходжу до плану «Б».

Важливо: 

  • записувати в план потрібно ВСІ справи, що забирають більше 5 хвилин часу, або надто важливі, щоб про них можна було забути. Пограйтесь із собою – це весело! Виконали пунктик – поставте «пташечку» і похваліть себе!
Чіткий план – візуалізація робочого завдання на день

Великий перелік завдань на день з відмітками про виконання – це потужний стимул до роботи і інструмент для підняття самооцінки, коли в голові зненацька вигулькне тупе запитання «А що ти робила цілий день?» 

З іншого боку, записуючи всі дрібні але невідкладні справи (наприклад, телефонний дзвінок чи якесь нагадування), ви не пропустите нічого важливого. 

Ось такі прості поради, але дієві! Спочатку буде важко перелаштуватися, але ж ми знаємо, що нові звички формуються за 21 день. Отже, варто не поспішати, а гризти «слона» малесенькими шматочками, щодня і наполегливо! Досвід показав, що зважений темп життя дає багато кращі результати, ніж періоди пекельної роботи на виснаження в чергуванні з провалами у прокрастинацію. 

Завдяки чіткому плануванню, з’являються сили, робота йде швидше і продуктивніше, вивільняється час, який можна із задоволенням витратити «на себе». Але навіть такі заняття слід записувати у план роботи, адже це теж робота, але вже над собою.

Через два роки тижневого планування у мене з’явились пунктики «йога» та «стретчинг» – основні плани не постраждали, зате виграло тіло і самопочуття. 

І ще маленька порада

 Радуйте себе приємностями – чи то гарний записник, чи то ручка. Не шкодуйте грошей на речі, які я називаю «знаряддя праці». З гарним «інструментарієм» і робота ладиться весело і приємно. 

Так, я у свій час придбала зручне крісло (бо ж робота «сидяча»), потім – приставний столик для ноута, щоб звільнилось місце на робочому столі для швидких нотаток вручну. Згодом прикупила підставку–охолоджувач для ноутбука, щоб мій дружбан не перегрівався у спеку і працював з комфортом.

Ще багато чого можна придумати – була б фантазія!

Мені буде приємно дізнатись, чи здались вам ці поради корисними, чи пробували ви щось подібне у житті? Що вдалось, а які спроби провалились? Напишіть у коментарях!

Статті в тему:

Вартість послуг копірайтера. Як більше заробити в професії: три варіанта вирішення проблеми

8 правил кармічного менеджменту або основи практичного метаболізму у стосунках із Всесвітом. Рецензія на книгу Майкла Роуча «Кармічний менеджмент»

Фріланс як спосіб трансформації: «нова я» чи «новий світ»?

 «Зробіть це зараз!» або Що буде, якщо з’їсти жабу на сніданок. Враження від книги Брайана Трейсі

Чому не потрібно боятись конкуренції або принцип Парето в дії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *