😲— Так це ж свастика! — сказали мені якось знайомі, коли побачили мої  «оберегові вишиванки».

А ви знаєте, що значить цей символ? Нє-нє, про Гітлера я вже чула, а щось глибше копнути, слабо?Так от…

«Свастика», «сварга», «свастя», або ще як у нас в Україні його називали (саме так, у НАС, в УкраЇні!) — «щастя» — це символ  центру, навколо якого обертається світ.

Сварга має два варіанти: за годинниковою стрілкою (правостороння) і проти неї (лівостороння). Правостороння  — це чоловіче, атакуюче, творче начало, а лівостороння — жіноче, тобто  гармонізуюче, оберігаюче.

Сварга – це передусім символ Центру, тож відповідно, вона символізувала Творця Всесвіту – Сварога, Бога-Отця. Сваргою також називався простір, в якому перебуває Творець Всесвіту. А ще на давньоіндійській мові-санскриті, «сварга» означає «рай». Як, ви цього не знали?

Дивно, але цей стародавній символ, що ще в 18-19 століттях прикрашав хрестиянські церкви, одним махом «забули» і навіть намагались  заборонити через «фашистську» складову. Стоп, але ж не Гітлер його придумав! І чомусь Церква жодним чином навіть не подумала відмовитись від ХРЕСТА, як символа, тільки тому, що  «свята інквізиція» під цим знаменням винищувала всіх незгідних!

Погодьтесь, Гітлер був при владі якихось 20 років, а наша сварга відома світові тисячоріччя. Проте багато хто ще й зараз вважає, що це мало чи не сатанинський символ. Але ж вона масово присутня на писанках, на українських вишивках — елементи є скрізь! Зашифровані і утаємничені, але живі!

Класична сварга-свастика є головним символом буддизму і була дуже популярною в різних культурах світу — в Індії, Китаї і навіть у Японії.

На нашій же землі найбільше любили цей символ трипільці. Вони протягом двох тисяч років поспіль прикрашали свій ритуальний посуд найрізноманітнішими композиціями — і це тільки те, що дійшло до нас!

Найвеличнішою відомою спорудою, щедро прикрашеною ліво- та право- сторонніми сваргами до цих пір залишається Софійський собор, будівництво якого  було започатковано Володимиром у 1011 році, а освячення відбулося його сином Ярославом у 1018 році.  Про який “фашизм/нацизм” говоримо, згадуючи ті часи?

Очевидно, що  «совєти»  не просто так наклали табу на найбільш життєствердний в нашій історії символ.  Пора це змінювати.

Сварга — це надпотужний оберіг,  символ Сонця та звичайного щастя жити на рідній землі…

Пам’ятаймо про це.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *