4 види лапок: що де доречно і що де правильно застосовувати

Доля занесла мене редагувати тексти в блозі бізнес-коуча. Перше, що кинулось в очі — це дефіси замість тире і моя больова точка — лапки.
Мене завжди вчили, що ” ” — неправильно, а лапки-ялиночки « » — те, що треба. Саме тому я вживаю тільки «», і всім клієнтам раджу застосовувати цей варіант.
Ну, хіба тільки якщо є потреба вставити лапки в лапках, то доцільно застосовувати ялиночки « » ззовні і подвійні лапки ” ” всередині. Все решта — від лукавого.
Але, як завжди буває, на чому зосереджуєшся, фокусуєшся, те і зустрічаєш найчастіше навколо. Стала я звертати увагу на лапки, і (от, халепа!) то тут то там натикаюсь саме на подвійні лапки ” ” всюди, де це тільки може бути — на сайтах, в соцмережах, навіть в друкованих виданнях. Що за напасть така? Почала розбиратись.
Вікіпедія говорить про лапки,як про розділовий знак для позначення прямої мови, цитат заголовків та написання слів, що вжиті у переносному значенні.
В сучасному українському правописі (чинний з 2019 року) вирізняють 4 види лапок:
- «ялиночки» — найпопулярніші, вживаються в друкованих текстах усіх видів;
- „подвійні лапки” — вживаються в рукописних текстах, це ми в курсі, бо всі твори в школі писали :);
- ‘одинарні лапки’ — застосовуються для описів значень слів і в перекладах іншомовних слів (наприклад: слово «шумовка» запозичене від польського дієслова szumować , тобто ‘знімати піну’ від szum ‘піна’ ). Зустрічаються вони настільки рідко, що пам’ятаю, що десь таке бачила, а от навести гарний приклад, то і не змогла знайти потрібний текст.
- “машинописні, або комп’ютерні лапки” — використовуються в HTML-розмітці та присутні на стандартній клавіатурі. Ними традиційно послуговуються в англомовних текстах.
В документах Word за умовчанням проставляються лапки-ялиночки. А от варто зайти в текстову нотатку чи в Гугл-док, як всі лапки робляться подвійними “” і автозаміна не завжди може впоратись із цією проблемкою.
То що ж правильно ставити — ” ” чи все-таки « »?
Правила правопису української мови (з російською, до речі, така сама ситуація) допускають використання всіх цих чотирьох видів лапок. Проте говорять, що в друкованих текстах доречніше вживати саме «ялиночки», а от ” ” — варіант для внутрішнього виділення. Наприклад:
М. Рильський так характеризував значення словників у житті культурної людини: «І, звісно, не обійтись без користування словником. Один мій знайомий поет і літературознавець якось жартуючи сказав: “Я волію читати словники, ніж поеми. У словнику ті самі слова, що і в поемі, але подані в систематизованому порядку”. Це сказано жартома, але “читати словники” — не така вже дивовижна і дивацька річ, як може здатися». (Приклад з української Вікіпедії)
Чула навіть таку думку, що ” ” пошукові роботи сприймають як помилку на сайті, і що це може позначитись на ранжуванні. Але SEO-спец пояснив це так:
«Які лапки вживати — не важливо з точки зору просування. Слід тільки контролювати, щоб ” ” не потрапили в Title чи Description. Дескрипшен сам міститься між лапками ” “. Якщо ж всередину фрази потрапить ще одна пара лапок ” “, а не ялиночок « », то речення розіб’ється і повністю в дексрипшен не потрапить».
От і вся особливість.
Проте, затіяна мною в одній із тематичних груп на ФБ дискусія на тему: «Що правильніше і краще ” ” чи « » ?» розгорілась не на жарт, і більшість висловилась однозначно:
- З точки зору просування — це не важливо.
- З точки зору правил правопису — краще « » ніж ” “.
- З точки зору краси публікацій — « » явно перемагають, просто не всі знають, де брати цей чудо-знак на клавіатурі.
Для текстів на сайтах найважливішим фактором залишається користь для читача і відсутність орфографічних помилок. До речі, зайвий пробіл біля лапок якраз і сприймається як помилка, за цим треба слідкувати. А ще – вичищати текст від подвійних пробілів, бо це теж «не комільфо» з точки зору пошуковиків.
Де шукати «ялиночки»? Підкажу
У будь-якому тексті, що набирається на комп’ютері, можна самостійно розставляти «лапки-ялиночки».
Для цього треба запам’ятати такі комбінації клавіш:
- Натискаємо Alt, набираємо 0171, відпускаємо Alt —отримуємо «
- Натискаємо Alt, набираємо 0187, відпускаємо Alt — отримуємо »
От і вся премудрість. Гарних вам текстів і приємного читання!